نکاتی که در طراحی اتاق خواب کودک بسیار حائز اهمیت است اول این است که از چه رنگهایی در آن استفاده شده است و سپس استفاده از انواع مبلمان مفید با ابعاد و مدلهای مناسب با سن کودک است .
لازم به ذکر است که علاوه بر موارد فوق نور اتاق خواب کلا از اهمیت به سزایی برخوردار است که این شامل اتاق خواب کودک نیز می باشد .
ساعت بیولوژیکی بدن انسان با نور کار می کند و اتاقهایی که فاقد نور هستند به هیچ عنوان برای خواب مناسب نیستند . اگر نور فضا زیاد باشد می توان آن را کنترل نمود .
در مورد رنگ اتاق خواب باید به این موضوع اشاره کرد که ما می توانیم از هر رنگی برای اتاق خواب استفاده کنیم اما از اهمیت به سزایی برخوردار خواهد بود که از چه رنگی در کنار چه رنگی و اینکه از هر رنگ به چه میزانی استفاده می شود .
بهتر آن است که برای اتاق خواب کودک و نوجوان از رنگهای تند و شاد استفاده کنیم . در صورتی که از یک رنگ گرم مانند قرمز و یا نارنجی و … استفاده می کنید دقت داشته باشید که حتما باید به مقدار زیادی از یک رنگ خنثی مانند سفید و یا کرم طوسی استفاده کنید تا شدت رنگ کم شود و یا اینکه از رنگ مکمل آن مانند آبی ، سبز و … استفاده نمایید . بسیار مهم است که بر خلاف نظر موجود که برای اتاق کودک و کلا فضاهایی که برای کودک ساخته می شود مانند مهد کودک نباید از تعداد زیادی از رنگها استفاده شود . تعدد رنگ در هیچ فضایی پسندیده نیست . در صورت تمایل حداکثر می توان از سه رنگ استفاده نمود که حتما باید همپایه باشند . یعنی به عنوان مثال نارنجی و سبز و زرد دارای یک پایه مشترک هستند که همان زرد است . اما در صورتی که بخواهیم در کنار یک رنگ مکمل استفاده شود که سرد باشد مانند آبی اجازه نداریم از رنگ سوم استفاده نماییم .
از فرمهای خیلی شلوغ ، خطوط مورب و یا خطوط شکسته نباید در اتاق کودک استفاده نمود . از فرمهای منحنی نیز به مقدار زیاد نباید استفاده نمود می توان تنها در چند قسمت مانند تخت خواب از آن استفاده کرد .
سعی کنید که تمامی مبلمان و طرحهایی که در فضا وجود دارد به شخصیت و یا ورزشی که فرزندتان علاقه دارد مرتبط باشد . اما از چند شخصیت استفاده نکنید ، هماهنگی فضا را از بین نبرید .
سعی کنید از مبلمان و یا اسباب بازی هایی استفاده کنید که خلاقیت فرزندتان را بالا ببرد و از بازی هایی که خیلی زود تکراری می شوند استفاده ننمایید . از بازیهایی استفاده کنید که در آینده کاربری خاصی را به کودک آموزش دهد که در زندگی کاربرد داشته باشد . زیرا کودک از اینکه وارد دنیای واقعی شود لذت می برد بهتر آن است که این روش هوشمندانه و به صورت فانتزی صورت گیرد . حتما مبلمان و فضایی را برای نقاشی و یا ساخت کاردستی کودک خود طراحی نمایید . بیشترین خلاقیت ها در این هنرها صورت می گیرد . از چوب در اسباب بازی کودک بسیار استفاده نمایید زیرا چوب تنها متریال زنده است که کودک می تواند با روح آن ارتباط برقرار کند .
کف اتاق کودک حتما باید از متریالی پوشیده شده باشد که گرم است . بهترین آنها را پارکت می توان نامید . اما در صورتی که امکان آن وجود نداشته باشد می توانید از موکت و فرش هم استفاده نمایید که البته نباید پرز بلند باشد زیرا کرک و آلودگی را در خود نگه می دارد .
در دیوارها از متریالی استفاده کنید که علاوه بر ضربه گیر بودن بتواند قابلیت شستشو داشته باشد . همچنین بخشی از دیوار را با متریالی بپوشانید که کودک بتواند روی آن نقاشی نماید . این کار برای کودک شما بسیار جذاب خواهد بود .